مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی استان اصفهان با بیان اینکه در حال حاضر 130 هزار تبعه افغان با کارت اقامت و 14 هزار تبعه افغان با گذرنامه‌های روادید دار در استان اصفهان اقامت دارند، گفت: بیش از دو هزار تبعه عراقی نیز در استان اصفهان حضور دارند که تمامی آن‌ها داری مجوز اقامت هستند.

به گزارش اخبار مهاجرین از ایسنا، بهرام صمیمی امروز (سه‌شنبه) در جمع خبرنگاران با اشاره به 3 دهه به حضور تبعه‌های افغان در كشور اظهار کرد: با وجود شكل‌گيري دولت مستقل در افغانستان به دلیل فراهم نبودن امکانتی مانند بهداشت، اشتغال و مسکن در بیشتر نقاط این افغانستان این افراد تمایلی به بازگشت و سهیم شدن در سرنوشت کشورشان را ندارند.

وی با اشاره به اينكه  اضافه کرد: عدم تمایل اتباع خارجی برای بازگشت به کشورشان موجب شد تا ستاد ساماندهی امور اتباع خارجی تقویت شود و طرح‌های متعددی از جمله طرح تشکیل دفاتر کفالت، اقامت و اشتغال در دستور کار قرار گیرد.

مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی استان اصفهان با اشاره به ایجاد دفاتر کفالت، اقامت و اشتغال برای انجام امور اداری اتباع خارجی در تعدادی از استان‌های کشور گفت: تاکنون ایجاد 46 دفتر اختصاصی در استان اصفهان تصویب شده است که تا چند روز آینده 25 دفتر فعالیت خود را آغاز می‌کنند.

صمیمی افزود: طرح دفاتر کفالت پس از بررسی 10 ساله روابط خارجی، نیاز بازار، ملاحظات اقتصادی و اجتماعی و سایر موارد به وجود آمد و نظارت بر عملکرد این دفاتر به وزارت کشور در کنار وزارت کار و رفاه امور اجتماعی و نیروی انتظامی واگذار شده است.

وی با بیان اینکه دفاتر کفالت، اشتغال و امور اداری در مقطع کنونی تنها اتباع افغانستانی دارای اقامت قانونی را تحت پوشش قرار می‌دهد، تصریح کرد: تاکنون این دفاتر در شهرهای اصفهان، آران و بیدگل، برخوار، خمینی‌شهر، فلاورجان، کاشان و نجف‌آباد ایجاد شده است و در سایر شهرستان‌های استان نیز تا پایان سال جاری تاسیس می‌شود.

مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی استان اصفهان با بیان اینکه تنها اتباعی که دارای کارت اقامت و یا گذرنامه‌ی روادید دار هستند تبعه مجاز محسوب می‌شوند، افزود: مرحله نهم آمایش پناهندگان افغانستانی و مرحله سوم روادید خانوارهای افغانستانی در خرداد ماه سال جاری در این دفاتر انجام می‌شود و نیازی به مراجعه اتباع خارجی به اداره کل اتباع خارجی نیست.

صمیمی با بیان اینکه دفاتر کفالت حق دخالت در امور حاکمیت و امور اجرایی اتباع خارجی ندارند، اظهار کرد: این دفاتر صرفا بخش تصدی‌گری که از سوی کمیسیون ساماندهی اتباع خارجی به آن‌ها ابلاغ شده را تحت پوشش قرار می‌دهد و اتباع خارجی نیز باید طبق دستوری که در اختیارشان قرار می‌گیرد به همان دفتر مراجعه کنند.

وی با اشاره به اینکه سامانه اینترنتی www.Samandehi-nobat.ir برای طرح نوبت دهی تمدید مدارک پناهندگی ایجاد شده است، گفت: این طرح با اهدافی از جمله تلاش در بهبود روند رسیدگی به وضعیت اقامتی پناهندگان، تنظیم حجم مراجعات به دفاتر، احترام به کرامت انسانی، ایجاد ستاد کنترل و رصد طرح به منظور اطمینان از کیفیت انجام، امکان انجام برنامه‌ریزی‌های مختلف و کاهش سفرهای درون شهری اتباع بوده است.

مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی استان اصفهان اضافه کرد: برای ثبت نام در این سایت از طریق کافی نت‌ها هزینه 2 هزار و 700 تومان در نظر گرفته شده است و اتباع خارجی در صورت مشاهده هر گونه تخلف می‌توانند با شماره تلفن 2357373-0311 تماس حاصل کنند.


راهنمای دریافت فرم نوبت دهی امایش 9 اتباع افغانی

+ نوشته شده توسط S FARID MASUMI در سه شنبه ۱۳۹۲/۰۳/۰۷ و ساعت 14:53 |