مدیرکل امور اتباع و مهاجران خارجی وزارت کشور با بیان اینکه فراخوان از راه دور تمدید مدارک پناهندگان (آمایش 9) از ساعت 12 امروز ظهر آغاز خواهد شد، گفت: نوبت‌دهی از 18 خرداد تا 26 تیرماه انجام می‌شود. 

به گزارش اخبار مهاجرین از ایسنا، عزیز کاظمی در مراسم «افتتاح رسمی سامانه نوبت‌دهی اینترنتی اتباع خارجی مشمول طرح آمایش 9»، گفت: تلاش ایران، بهبود رسیدگی به وضعیت اقامتی پناهندگان مطابق با آموزه‌های اسلامی و همچنین ماده 27 کنوانسیون پناهندگان و همچنین تکریم بیشتر پناهندگان است. 

مدیرکل امور اتباع و مهاجران خارجی وزارت کشور افزود: با راه‌اندازی این سامانه، پناهندگان می‌توانند در منازل خود با استفاده از کامپیوتر شخصی و یا از طریق کافی‌نت به صورت اینترنتی تاریخ و ساعت نوبت‌دهی خود را مشخص کنند و بدون حضور در دفاتر امور اتباع، در صف‌های طولانی نسبت به این سامانه نوبت‌دهی خود اقدام کنند. 

کاظمی تصریح کرد: سامانه از امروز به صورت رسمی افتتاح شده و نوبت‌دهی برای تحویل مدارک از 18 خرداد ماه تا 26 تیر ماه انجام خواهد شد. 

به گفته وی، این سامانه از 12 ظهر امروز در استان‌های خراسان رضوی، جنوبی، کرمان، سمنان، مرکزی، قم، قزوین، گلستان، اصفهان، فارس، البرز و تهران فعال است و پناهندگان می‌توانند با مراجعه به سایت www.samandehi-nobat.irمراجعه کنند. 
همچنین کسانی که از طریق کافی‌نت‌ها اقدام به نوبت‌دهی می‌کنند، تنها مبلغ 2700 تومان برای آنها در نظر گرفته شده و در صورتی که مبالغی بیش از این از افراد دریافت شود، می‌توانند از طریق شماره‌ تلفن‌هایی که برای رسیدگی به شکایت عنوان شده، مراتب را به ادارات امور اتباع اطلاع دهند. راه‌اندازی 380 دفتر کفالت در 13 استان کشوروی در ادامه درباره راه‌اندازی دفاتر کفالت در 13 استان کشور، گفت: برای ارائه خدمات بهتر به پناهندگان، اقدام به راه‌اندازی دفتر کفالت کرده‌ایم که در مرحله اول 100 دفتر کفالت را راه‌اندازی کرده و هر دفتر 1000 خانوار را تحت پوشش خدمات قرار خواهد داد. بر اساس آیین‌نامه راه‌اندازی این دفاتر، دفاتر کفالت موظفند در چارچوب بخشنامه‌ای که برای آنها تعیین و ابلاغ شده، فعالیت کنند و حق هیچ‌گونه تخطی در ارائه امور خدمات را ندارند. 

مدیرکل امور اتباع و مهاجران خارجی وزارت کشور ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران علی‌رغم تمامی خدماتی که برای پناهندگان کشور همسایه افغانستان انجام می‌دهد، اما همچنان تاکید دارد که این افراد باید یک روزی به وطن خود بازگردند و در این راستا باید شرایط بازگشت آنها از سوی کشور افغانستان فراهم شود. لذا بازگشت داوطلبانه پناهندگان، یکی از مهم‌ترین موضوعاتی است که همچنان در دستور کار اداره کل امور اتباع وزارت کشور قرار دارد. 

کاظمی در پاسخ به سوال ایسنا درباره تعداد پناهندگان در ایران، گفت: در حال حاضر 840 هزار پناهنده افغان در ایران حضور دارند که کارت آمایش از اداره کل امور اتباع دریافت کرده‌اند. 

وی درباره آخرین اقدامات برای تشویق پناهندگان جهت بازگشت داوطلبانه به افغانستان، گفت: در دومین اجلاس چهارجانبه و هجدهمین اجلاس سه‌جانبه موضوع بازگشت داوطلبانه پناهندگان افغان به کشورشان مورد تاکید قرار گرفت و مقرر شد سالانه در گام اول 100 هزار پناهنده داوطلبانه به کشورشان بازگردند. 

مدیرکل امور اتباع و مهاجران خارجی وزارت کشور گفت: برای بازگشت داوطلبانه اتباع افغانستان به کشورشان باید مجموعه دست‌اندرکاران از جمله جمهوری اسلامی ایران، افغانستان، کمیساریای عالی پناهندگان و آژانس‌های بین‌المللی فعال در این حوزه، شرایط بازگشت این افراد را فراهم کنند، تا پناهندگان با عزت و به صورت داوطلبانه به کشور خود بازگردند، چرا که معتقدیم اجرای این کار به صورت یکسویه امکان‌پذیر نیست. 

به گزارش ایسنا، همچنین در این مراسم دویل _ رییس دفتر نمایندگی کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان مستقر در ایران، گفت: اقدامی که ایران برای رفاه پناهندگان افغانستان کرده است، بسیار مناسب است و من هر ساله شاهد پیشرفت روش‌های ارائه خدمات در طرح آمایش برای پناهندگان افغان در ایران هستم. 

وی افزود: استفاده از این تکنولوژی در سامانه، اقدام بسیار مناسب و خوبی برای پناهندگان محسوب می‌شود و انجام چنین خدماتی نشان می‌دهد که ارزش‌هایی که در پشت کارت آمایش وجود دارد، بسیار بیشتر است. 

دویل تصریح کرد: معتقدم سایر کشورها درباره مردمی که به پناهندگان یک کشور آسیب‌دیده خدمات ارائه می‌کنند، به درستی قضاوت خواهند کرد؛ چرا که احترام به مردم قدرتمند باعث افتخار و اعتماد نیست، بلکه اگر کشوری به مردمان آسیب‌دیده کمک کنند، اعتبار بیشتری می‌گیرند. 

رییس دفتر نمایندگی کمیساریای عالی سازمان ملل در ایران ادامه داد: اقدامات رفاهی که ایران در قالب کارت آمایش به پناهندگان افغانستان ارائه می‌دهد و آنها را به هویت قانونی می‌رساند، اقدام بسیار مناسب و در دنیا بی‌نظیر است. ضمن آنکه مردم و دولت ایران به چنین خدمات‌رسانی افتخار می‌کنند. 

وی با بیان اینکه هر ساله روش‌ها و نوع ارائه خدمات کارت آمایش با ابتکار جدیدی ارائه می‌شود، ابراز امیدواری کرد که سال آینده نیز شاهد یک ابتکار جدید در ارائه برنامه‌های جدید از طریق سامانه و تکنولوژی‌های جدید به پناهندگان باشند. 

دویل در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر حمایت آژانس‌های بین‌المللی از ایران در قبال چنین اقدامات بشردوستانه‌ای، گفت: حضور نمایندگان سازمان جهانی غذا، سازمان بین‌المللی مهاجرت و سازمان ملل نشان‌دهنده اهمیت اقدام ایران است و ما همواره سعی کردیم تلاش‌هایی را که ایران در این زمینه به پناهندگان انجام می‌دهد، به جامعه جهانی به ویژه آژانس‌های بین‌المللی انتقال دهیم.


راهنمای دریافت فرم نوبت دهی امایش 9 اتباع افغانی

+ نوشته شده توسط S FARID MASUMI در دوشنبه ۱۳۹۲/۰۳/۰۶ و ساعت 21:41 |